DSC_0060

Powrót Pana Jezusa Frasobliwego

W pogodny majowy dzień Święta Bożego Ciała 2016 roku do XVIII wiecznej kapliczki kolumnowej  przy Białym Domku w Imbramowicach powróciła figura Pana Jezusa Frasobliwego. Poświęcona uprzednio na uroczystej Mszy Świętej w Imbramowickiej Farze wypełniła pustą od ponad dwudziestu  lat południową, zwróconą ku drodze wnękę kapliczki; drewniana postać zamyślonego Chrystusa w cierniowej koronie w pozycji siedzącej z głową podpartą na prawej dłoni.

Oryginalna, nieco większa figura zniknęła z tego miejsca w niewyjaśnionych okolicznościach pod koniec XX wieku. Wspomnienie o figurze przetrwało jednak w pamięci osób związanych z tym miejscem a zapamiętany obraz zachwyca:
Pan Jezus Frasobliwy siedział sobie w kapliczce i patrzył na toń kwiatów otaczających kapliczkę oraz ciągnących się od drogi w dwóch rzędach po obu stronach alejki prowadzącej do domu. Mamusia kochała Pana Jezusa i siała Mu kwiaty w podzięce za szczególną opiekę nad naszą rodziną, która przetrwała trudny okres życia. Były tam: lewkonie, lwie paszcze, astry, maciejka, od której unosiła się wieczorem niezapomniana woń i inne. Wszystkie kwiaty w pięknych pastelowych kolorach stały na baczność jakby były świadome komu oddają cześć. Żadne zwierzę, ani koza, ani owca nie ośmieliły się ich uszkodzić. Wszystko żyło w idealnej harmonii.”
wspomina Zofia Ziarkowska mieszkanka tego domu w czasie II wojny światowej i kilka jeszcze lat po jej zakończeniu.

Dziś jak przed laty Pan Jezus patrzy z góry na parafian i gości,
i znów nam błogosławi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *