mogila powstancow fot s

Wspomnienie na Święto Niepodległości

Moje wspomnienia z Powstania Styczniowego 1863 roku , to krótki epizod z życia mojego pradziadka Franciszka Furgała (po mieczniku), który to epizod pozostawił trwały znak w jego życiu. Franciszek Furgał urodził się w 1849 roku jako syn Andrzeja i Marianny z domu Poseł – w Imbramowicach na Ostryszu. Nie wiem ile miał rodzeństwa ale brat Jego jest pochowany na Nowym Cmentarzu w Imbramowicach – jako Paweł Furgał (zm. 1924 r.) i żona jego Elżbieta.
Jako 14-letni chłopiec pasał krowy w okolicach wąwozu Ostrysz. 15 sierpnia 1863 roku zauważył jakieś ruchy od strony Uliny i w okolicy Starego Cmentarza w Imbramowicach. Po chwili usłyszał strzały, całkiem blisko nad miedzą gdzie siedział. Przestraszony wsunął się w trawę pod brzegiem i czekał, bo nie było dokąd uciekać. Za chwilę usłyszał przyspieszoną, rozkazującą mowę Kozaków (rosyjskich żołnierzy). Mowę tę znali mieszkańcy Ostrysza – byliśmy przecież pod ich okupacją – w rosyjskim zaborze. Jeden z nich rozkazał ustawić karabin na trójnogu i celować w przemykających powstańców koło Starego Cmentarza. Na rozkaz padły strzały i mały Franuś zobaczył, że jeden powstaniec padł – reszta się rozproszyła. Może karabin był ustawiony bardzo blisko nad głową, może miał zaciśniętą buzię ze strachu, bo huk wystrzału ogłuszył go całkowicie na jedno ucho i jakiś procent uszkodził mu drugie ucho. Od tej pory całe życie mocno nie dosłyszał, trzeba było do niego bardzo głośno mówić albo patrząc z przodu na niego (poznawał po ustach).
Był jednak czułym i dobrym człowiekiem, bo moja mama – Anna Furgał była żoną Jego wnuka – Józefa Furgała i ciągle mnie prosiła – „pamiętaj o Jego grobie dopóki będziesz mogła się min opiekować”. Bo to nieszczęśliwy człowiek, pokrzywdzony przez los, chociaż był dzieckiem to został ranny jak powstaniec. Zmarł 26.V.1933 roku Jest pochowany na Nowym Cmentarzu w Imbramowicach, ja opiekuję się Jego grobem i to jest mój osobisty powstaniec styczniowy. Zmarł prawie 9 lat przed moimi narodzinami.

(Barbara Głowacka)

Tekst pt. „Mój osobisty powstaniec styczniowy”
opublikowany w „Pamiątki Powstania Styczniowego u źródeł Dłubni”,
Imbramowice 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *